1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

2. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia nad tajemnicą Bożej miłości, której wyrazem jest też stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie królestwa Bożego. Zbawiciel ciągle nas w tym umacnia, karmiąc nas swoim Ciałem, które uczynił pokarmem na życie wieczne. Przystępujmy często do stołu eucharystycznego.

3. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedzielę rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych wielkopostnych nabożeństwach.

4. W piątek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.

5. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższą sobotę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Święte tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 18.00

6. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę.

7. W tym tygodniu rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, poprowadzi je ks. Mateusz Demeniuk. Porządek naszych spotkań jest następujący: 23 marca 2023r., czwartek godz. 16.30 Linowno i 18.00 Suliszewo, 24 marca 2023r., piątek godz.16.30 Gudowo i 18.00 Suliszewo, 25 marca 2023r. sobota godz. 16.30 Kosobudy i 18.00 Suliszewo, w niedzielę w każdym kościele według stałego porządku. Spowiedź święta pół godziny przed Mszą św. Zachęcam do uczestnictwa w rekolekcjach i skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

8. Zachęcam do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego.

9. Intencje mszalne.

10. Sprzątanie kościoła: Janina Misiewicz

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składam najserdeczniejsze życzenia.

Ks. Dariusz Kwaśny – proboszcz

Dodaj komentarz